Düşler, Tutkular ve Suçlar (The Dreamers) Yorum+18

1 yıl önce
512 kez görüntülendi

Günümüz TV dizilerinin çokta uzak olmadığı bir konuyu işliyor bu dizi küçük bir farkla…

The Dreamers Fransa’da De Gaulle iktidarına karşı önce öğrenci hareketi olarak başlayan daha sonra işçileri harekete geçiren Mayıs 68 olaylarının yansımalarını beyaz perdeye taşıyan bu filmi benimsemek için önyargılarınızı uzaklaştırıp koltuğa öyle gömülmelisiniz.


the-dreamers-3


        Üniversitede politik duruş sergileyen, sinemasever siyam ikizleri Theo, Isabelle ve protesto sırasında tanıştıkları Matthev üçlüsüne odaklanan kamera, başta emek savaşçısı bir film seçtiğiniz coşkusuyla sizi sarıyor.

       Gelgelelim sayko siyam ikizleri tarafından akşam yemeğine davet edilen Matthev kapıda postalı çıkarır çıkarmaz sahneler cünup cenabet ilerleyince yanıldığınızı anlıyor ama içinizde Fransız yapımlarına olan güven var, du bakalım diyorsunuz. Eskiden Paris’te üniversite kapılarını aşındırıp sokaklara dökülen halkın asi çocukları bir anda Bahçeşehir burslusu Buse, Bahadır ikilisine dönüyor.


the-dreamers-2003-05-g


          Ensest İkizler,Güzelim çocuğu sessiz sinema oynayacaz adı altında erotizme sürüklüyor.Matthev;Theo, “abeyy bacın o senin.Düzsem rahatsız olmayacak mısın” diye uyarıyor gözleriyle sessiz sessiz. Theo baktı chill takılıyor, yürüyor Isabell’e.Bi de Isabell’in bakire olduğu anlayınca ”oley be kaşar değilmiş”gibisinden sevindiği kareler var; (Oğlum Arap mısın sen?) Theo ikisi yiyişirken yanlarında yumurta kırıyor tavada filan…Çarpıcı bir açıklık ama bir yandan farklı bir gerilim var filmde. Theo bu kez kız kardeşini bi anda kıskanmaya başlayıp eve kız atarak misilleme yapıyor.


the-dreamers


        Bu kişisel durumları atlayacak olursak diyemiyorum sonrasında zaten film biter gibi oluyor.Mücadele ruhu yok… Filmi izlerken kendinizi şunu söylerken buluyorsunuz.Arkalarda devrime katıl.” Çarpıcı bir açıklık var filmde. Theo bu kez kız kardeşini bir anda kıskanmaya başlayıp eve kız atarak misilleme yapıyor. Filmi izlerken kendinizi şunu söylerken buluyorsunuz ”Matthev çocuğum uyma sen onlara.Git arkalarda devrime katıl.” Not:soundrackler güzel.Janis Joplin ablamız var.

Not:soundrackler güzel. Kimsemiz yoksa Janis Joplin ablamız var
 
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık