Kurtulus Günü 2: Yeni Tehdit (2016) eleştri

2 yıl önce
549 kez görüntülendi

AMERİKA (USA) DÜNYAYI KURTARIR

Evet zavallılar amerika dünyayı kurtarır sizde bu yapıma saatlerinizi ayırır, sinemaya gider para ödersiniz.Amerika kazanır dolar yükselir tl geriler felan filan.

İlk filmi 1996 yılında çekilen ve sinemada büyük ses getiren oscar alan Kurtuluş Günü filminin üzerinden 20 yıl geçer ve devam filmi yönetmen Roland Emerich imzasıyla tekrar sinemada yerini alır. Peki ilk filmin tadını alabiliyor muyuz başta Will Smith yok öte yandan film o kadar şovenistki mide bulandırıyor sinsi sinsi faşizm tadı alınıyor. Rahatsız edici derecede mesajlar içeriyor eğer çok film izleyen dikkatli bir seyirciyseniz mesajları rahatlıkla seçebiliyorsunuz.

-Uzaylılar dünyaya hep 4 temmuzda saldırır, ABD püskürtür.

-Amerika dünyayı kendi bayrağı altında toplar

-Amerika insanlığın tek ve yegane kurtarıcısıdır

-Amerikan başkanı yine her zamanki gibi dünyaya sesleniş konuşması yapar ve (diğer) dünyalılar artık ben buna filmlerde others bölümü diyorum  Usa’lılar ve diğer geri kalmış Milletler şöyleki:


 

screenshot_2

Bu görsellerde The Others’ları görmekteyiz fakirler fakir! Benzer görseller ise genellikle Mekkeden bi görüntü, İstanbul Sultan Ahmetten bir görüntü, Kudüsten, ya da bir Afrika ülkesinden birkaç saniyelik görüntüler.

screenshot_1


 

Verilen mesaj bellidir biz üstünüz siz zayıfsınız.İşte böyle çadırınızda 1980’lerden kalma radyolarla bizden haber beklersiniz bizde dünyayı 12 dakika içinde kurtarırız. Yapmayın beee  filmi yapıyosunuz biz zaten izliyoruz bu mesajlarla boğmayın öhhh yeter artık! dedirtmeyin. Öte yandan film baştan aşşağı mantık hatalarıyla dolu dünyanın çeyreğini kaplar büyüklükte bir uzay gemisi yapmış uzaylılar bukez ama içinde uzaylı yok bunlar öyle bir ırk ki 40cm boyları 2 metre olabiliyorlar zırhları var piyasada pek yoklar ama böyle bir gemi yapmışlar diğer 2138972198321 uzaylı istilası filmindeki gibi de bunları yöneten bir kraliçe uzaylı var o ölünce diğerleri tıkır tıkır dökülüyor. 1 kişi yönetiyor dünya büyüklüğünde ki sistemi 1 kişi yönetiyor ve o kişi dünyalar fethediyor yani sikmişiz demokrasiyi. Aklıma 2012 yapımı Dreamworks animasyon filmi Home geldi bakın sahnelerine:


kurtuluş günü 2 yorum eleştri

Dev gibi bir uzaygemisi gelir taşı toprağı evi barkı dağı tepeyi yıkar geçer

screenshot_5

Gökten başınıza kuleler yağabilir

 


Filmde çok tuhaf diyaloglar var örneğin dünya alt üst olmuş felaketin alası yaşanmışken bir grup çocuk arabayla ailelerini bulmak için yola düşüyor ve aralarında kendini pikacu sanıp balkondan atlayan Türk çocuğunun mantık zeka seviyesini aratmayan şu cümleleri duyarız kız:”kes sesini felix yeter artık!” erkek:”senin daha ehliyetin bile yok” ve bunu söyleyen dünyayı kurtaran nesiller yetiştiren USA bebelikleri. Hele bir sahnede yapılan espriler var ki beni benden alan türden: dünyanınn altı üstüne gelirken milyonlarcaa insan saniyeler içinde ölürken bkz yukarı Jeff Goldblum uzay gemisiyle geçerken diyor ki “tarihi yapıları seviyorlar” hahahaha aman ne komik.Yazacak çok şey var ama neyse son olarak görsellik güzel nede olsa 160.000.000$ bütçeyle çekilmiş her ne kadar hissiz içi bomboş bir film olsada türünü severler için izlenebilir. Ama bizim için bu film olmuş mu? Olmamış.


 

 
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık