Çılgın Kalabalıktan Uzak 2015 eleştri

1 yıl önce
1.052 kez görüntülendi

Başlıksız 

Not: Bu yazı spoiler içerir.

19. yüzyıl İngiliz edebiyatının zirvelerinden Thomas Hardy’nin aynı adlı 2015 yapımı filmi. Başkarakteri Bathsheba Everdene’in ‘tek başına ayakta’ serüveni de bugünün feminist hareketinin öncülerinden biri olmaya felan fişman bla bla bla..

Piç olanın kızı kaptığı, gariban olanın uzaktan baktığı, Hem parası hem efendiliği olanın salaklıktan mapus yattığı, esas kızın dengesizliğinin tavan yaptığı, bu aşk üçgeni filminde karakterlerimiz:


 

çılgın kalabalıktan uzak


Film boyunca sonradan görme miras yedi esas kızımızın ona göz kırparken buna gülümsemesi şununla dans ederken ne bok yediğini bilememesi bizleri dram filminden uzaklaştırıp gerilim türüne doğru tırnak yedirten bir tribe sokuyor. Sokayım triplerine dediğimiz esas kızımızın, kadın olsun erkek olsun tahammül sınırları adeta zorlanıyor. “kimsenin hizmetçisi olmam ben” dedikten sonra ebesinden dedesinden gelen mirasla Hanım ağa rolüne soyunan bayır gülü esas kızımız çeşittli tesadüfler sonucunda kendini bir anda iyi kötü çirkin (!) üçlemesinin ortasında buluyor. bundan 200 yıl öncede üniforma giyenin ortalarda şekil yaptığı her genç kızın gönlünü kaptığına şahid oluyoruz.

Filmin kurgusuna ve oyunculuklarına gelecek olursak oldukça başarılı olmakla birlikte yer yer mantık hatalarına da rastlamak mümkün. Filmin bazı noktalarında “neden?” sorusuna cevap verememek gerçekten boğazımı gıcıklıyor. Bu da insan doğasının ve insan psikolojisinin tam anlamıyla neden çözümlenemeyeceğini bizlere birkez daha hatırlatıyor. Filmin işleyişi bizleri eski Türk filmlerindeki dramatik gerçekçiliğe sürükleyerek, film kültürümüze bu hiçde fena olmayan ingiliz edebiyatını eserinin eklenmesini sağlıyor. İyi seyirler dostlar takipte kalın.

 

Çılgın Kalabalıktan Uzak 2015 eleştri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık