Home / Manşet / Assassin’s Creed (2016) yorum

Assassin’s Creed (2016) yorum

İMDB den Sorumlu Geçen Sorunlu Bir Yapıt

Her ne kadar ülkemizde özünü unutan hak ettiği yergiyi görmesede dünya özünü unutanları affetmiyor ve bu mükemmel oyunun başarısız uyarlamasıda hak ettiği tokatı alıyor.

125.000.000$ bütçeyle çekilen filmin tüm zamanlardan elde ettiği gelir 150 milyon dolar. Bu sonucun ardında yatan sebeplere bakacak olursak, en önemlisi bu hikayenin on yılı aşkın süredir bilgisayar oyunu platformu olsun, dergi kitap platformları olsun, milyonlarca takipçisi var. Yani izleyici konuyu biliyor. Elbette beklentiler de en yüksek seviyede ama yapımcı şirket tutup da bilinen tüm karakterleri değiştirince, seyircide kritikerlerde büyük tepki gösteriyor. Nitekim ana hikayenin konusu olan Desmond Miles animus aracılığıyla büyük atası Altaïr Ibn-La’Ahad’ın hafızasına bağlanır ancak , İslamofobi’nin tırmandığı şu dönemlerde bir müslümanın adını sinemada kahraman olarak kullanmayı uygun bulmayan şirket Callum Lynch adlı amerikalının büyük atasını Aguilar de Nerha adında bir ispanyol suikastçiyle canlandırmayı uygun görüyor. Uyarlama da dikkati mi çeken bir diğer nokta ise  ana hikayede yardımcı karakter “güvenilir kapı” “dost” rolü tüm zamanların kuşkusuz en ünlü “ateist” dâhisi olan Leonardo da Vinci iken, herkesin aradığı  cennet elmasının Cristof Kolomb’a emanet edilmesi ki, bu da tapınakçılarla engizisyonla savaşan suikastçi tarikatının yine en güvendikleri kişinin “Cenovalı kaşif, gezgin ve sömürgeci. İspanya’nın Katolik Kralları himayesinde olan batı dünyasının tarihsel gelişiminde büyük bir etkisi olan kilisenin sadık kulu Kolomb olması ki Kolomb’un öncelikli hedefi Hristiyanlığı yaymak olmuştur. Tüm bunlar hem itici hemde Oldukça manidar geliyor insana.

Güzelim hikayeyi olduğu gibi sunup, “abi çok iyidi yaa” tepkisi almak yerine “görüntü güzelde hikaye yerlerde” tepkisi almanın sonucu 6.0 olur. Amerika yine kurtardı dünyayı Allem edip Callum edip ama büyük hayal kırılıklarıyla nihayetinde resmen kaldı sınıfta.


assassins-creed-yorum

 

About sinekolog

sinekolog

Check Also

swiss-army-man-quad-poster

Çakı Gibi (Swiss Army Man) 2016 yorum

WTF MAN?!?!? Yazar ve yönetmen koltuğunda Daniel Scheinert ve Dan Kwan türevi absürd komedi filmleri çıkarmış iki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir