Home / Komedi / Recep İvedik Eleştri

Recep İvedik Eleştri

Recep İvedik gibi bir film 80’lerde 90’larda çekilemezdi. Çekilse de ilgi görmezdi. Çünkü bir tipleme olarak “gerçek” değildi, yoktu. Ne zaman ki o tiplemeye gerçek hayatta rastlar olduk, filmi de peşi sıra geldi. Recep İvedik’in gerçeği de filmi de Akp Türkiye’sinin ürünüdür.

Recep İvedik ne yapar?

Kendine göre (çoğunlukla da dış menşeli) teamülleri olan bir ortama girer ve o teamülleri tanımaz, yıkmaya çalışır. Muhakkak kendisine kıl olan “ibne kılıklı geziciler”, “vesayetçi elitler” olacaktır fakat Recep İvedik onları safdışı bırakarak kendi tarzını ortama kabul ettirir. Burada bu filmlerdeki sorunun kabaca bir görüntü kirliliği olmadığını anlamak lazım. Bu filmlerde kaşınan şey çok bildiğimiz bir şeydir.

Recep, toplumun “elit” kabul edebileceği pek çok mekana gider. Örneğin bir reklam ajansına, sushi lokantasına, yoga salonuna, golf oynamaya, sosyetik davetlilerin olduğu şık bir partiye, üniversitede bir derse, kütüphaneye, tiyatroya… ve tüm bu ortamlarda mekanın dokusuna uyumsuzluğu çiğ bir zenofobi eşliğinde gözümüze sokulur. Recep bu uyumsuzluğu mahçup bir boyun eğmeyle geçiştirmez, talep eder, talebi karşılanmazsa mekanın müesses nizamını bozar. Starbucks’ta çay, sushi lokantasında ekmek ister, ekmek olmadığı cevabını alınca garsonu azarlar. Bir bilgisayarı parçalar. Kütüphanede görevliyle tartışır. Golf sahasında birine levyeyle saldırır. Kostüm partisinde birine bulaşır. Üniversitede hocayı azarlar. Tiyatroda sahneye atlar, oyunun akışını bozarak ortamı kendisi domine eder.

Recep’in girdiği ortamlar her zaman böyle olmak zorunda değildir. Bu ortam bir gün anayasal mekanizmalar olabilir, karşı koyduğu teamüller; o şekilde işlemesi gereken yargı mekanizması olabilir. Bir gün gıda kodeksine savaş açabilir. Kamu ihale kanununa karşı çıkabilir. Bunların gereksizliğini belirten, bunları çabuk çabuk atlamak isteyen bir zihnin bayraktarı olabilir. Teamülü destekleyenler arasında, mevcut ortamda hiç bir zaman Recep’in ne kadar aptal, cahil bir hanzo olduğunu üst perdeden dile getirip onu rezil eden onu bozacak olan, ona baskın olan biri çıkmaz. Recep, üniversiteli gençlerin ensesine tokadı basar. Gençler ona teslim olur. Ortamda her zaman üstünlüğünü kurar. Olay nihayete bağlanır. Recep gücünü biraz da bu teamülleri radikal savunamayan, bunları içselleştirememiş objektiflerin sayesinde dominantlığını sağlar.

Recep İvedik’in girdiği ortamın mına koyuculuğu bir açıdan Kemal Sunal‘ın “Deli Deli Küpeli”ya da “Bekçiler Kralı”ndaki yıkıcılığa benzer. Fakat çok basit bir fark vardır. Orada Şaban’ın yıkıcılığı “sosyalist” bir yıkıcılık iken Recep İvedik’inki “faşist” bir yıkıcılıktır. Şaban, mevcut nizam yerine iğreti durmayan adilane başka bir nizam ikame ederek ve “herkes için” yıkar. Recep İvedik bildiğin bencil bir yordamsız öküzdür.

Bu anlamda Şahan Gökbakar ve filmi “başarılı”dır, çünkü yeni Türkiye’ye ait bir fenomeni tespit etmiş ve sinemaya aktarmıştır. Ancak bu tiplemeye Gökbakar eleştirel bir pozisyondan bakmamıştır, aksine sempatik kılmaya, sevdirmeye çalışmıştır. Mesele de budur: Recep İvedik serisi, medeniyetsizleşmeye, kültürel çölleşmeye, okumuş adama düşmanlığa, lümpenleşmeye bir övgüdür. Dolayısıyla gerçek hayattaki Recep İvedik’ler nasıl ki birer çürüme/çöküş fenomeni ise Recep İvedik filmi de çöküş filmidir, pespayeliktir. “Türkiye islamcılığı kendi sanatını yaratamadı” denir ama yanlış, Recep İvedik bir çürütme projesi olarak Yeni Türkiye siyasal  islamcılığının özbeöz çocuğudur.


recep-ivedik-5-haydi-bastir-turkiyemmm


recep ivedik 5 kuyruk

Çok merak ediyorum bu sırada bekleyenlerin kaç tanesi tiyatroya bilet aldı, kaç tanesi Dünya klasiklerini okudu, kaç tanesi  “Lan arkadaş, ülkemizde Fazıl Say diye bir adam varmış, dünyaca ünlüymüş, kimmiş bu, ne iş yaparmış, nasıl çalar, ne çalarmış “ diyerek Fazıl’ın konserine bilet almış?

İyimser olmaya gerek yok ben size söyleyebilirim. Muhtemelen hiçbiri..

Hadi onu geçtim, inanın hiç tahmin edemeyeceğim insanların Şahan gibi birinin muhteşem (!) bir sanatçı olduğunu düşünüp, bu filme bilet alıp, sanki bir marifet yapmış gibi, facebook da, twitter da, instagram da paylaşmalarına zerre kadar anlam veremiyorum. Daha düne kadar yalakalıkta nirvanaya eren Şahancığı nasıl unuttunuz kardeşim? Hadi yalakalığını geçtim, Şahan kim ki? Bu güne kadar Recep İvedik gibi gerizekalı bir yapımdan başka ne yapmış da harika bir iş yapmış havasına girip bunları paylaşıyorsunuz? Hadi şurada Şehir Tiyatrolarının şu oyunu varmış, bilet alıp gidelim desen, ortada kimse kalmaz. Eh kalmadığı içindir ki, Şehir Tiyatrolarını, tiyatroyu, sinemaları ne hale getirdiler.. Hiç mi akıllanmadınız. Yok neden akıllanasınız ki!  Şahan’ın toplumumuzu aşağıladığı filmlerin yerini tutmaz  ama değil mi?

Misal ‘Silence’ diye bir film var, efsane yönetmen Martin Scorsese’un çektiği, En iyi görsel yönetmen dalında Oscar’a aday gösterilen, tüm dünyada tartışma yaratan bir yapım. Normalde 17 Şubat’ta vizyona girecekti ama ‘Recep İvedik 5’ yüzünden salon bulamadı ve gösterimi bilinmeyen bir tarihe ertelendi. Birileri bize s*ke s*ke Recep İvedik’i izleyeceksiniz der gibi.. Şaka gibi..

Bağırmalar, çağırmalar, gaz çıkarmalar, dövmeler, alay etmeler daha fazla ilgi görüyor demek ki! Bu filme bu kadar rekor kırdıran bu milletin gerçek bir analize ihtiyacı var. O kadar vaktiniz ve paranız varsa Hayır’lı bir işe harcayın mesela!

Yıllarca bu ülkede köy enstitülerinin neden kapatıldığını anlatmaya çalıştık, kapattılar çünkü bu ülke cahil kalsın, fazla bir şey bilmesin, ne kadar bilgi o kadar tehlike yobaz için. Ah işte Şahan Gökbakar, Acun Ilıcalı vb gibi tiplerin görevi de toplumu modern öküzleştirmeden öteye asla gitmez, gitmeyecek.

Banu Avar’ın bir videosu var izlediniz mi hiç? Acun Ilıcalı’nın Survivor’u hakkındaki gerçekleri çatır çatır söylediği, insanların şimdilerde öküz gibi tv karşısında neden Survivor izlediğini, ülkesi elden giderken zerre umurunda olmayan ruhsuzlar topluluğunun nasıl yaratıldığını anlatan. İzlemediniz mi? Buyurun izleyelim o zaman. Bakalım neler diyor Banu


Avar…https://tr.wikipedia.org/wiki/Banu_Avar

Ama dediğim gibi bu ülke için söylenecek fazla söz yok. B*kunuzda boğulun diyen adamı içeri tıkıp linç ettirmeye kalkan zihniyetin, milletin *mına koyacağız diyenleri baş tacı edip, adlarını İlahiyat Fakültelerine verecek kadar haysiyetsiz olanların, referandumda evet çıkmazsa iç savaş çıkacak diyenlere ses çıkartmayan bir toplumun hak ettiği de budur. Recep İvedik’in böğürmesi.

Hala bu satırlara hasstir lan, Recep İvedik muhteşem, Şahan Gökbakar da harika bir sanatçı (!) diyen olursa da, o da..PAUL!!


paul_says_fuck_you_by_etixmophead-d47mxht

(alıntıdır)

 

About sinekolog

sinekolog

Check Also

swiss-army-man-quad-poster

Çakı Gibi (Swiss Army Man) 2016 yorum

WTF MAN?!?!? Yazar ve yönetmen koltuğunda Daniel Scheinert ve Dan Kwan türevi absürd komedi filmleri çıkarmış iki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir