Home / Komedi / Sosis Partisi (+18) 2016 Eleştri

Sosis Partisi (+18) 2016 Eleştri

Yorumsuz Kaldığım Bir Animasyon Filmi Sakın Aileyle İzlemeyin

Filmin çok iyi olduğunu düşündüğüm için değil yorumsuz kalmam, filmi tamamlayamadığım için yer yer alıntı yapıcam, zira dikkat bu film rahatsız edici olabilir hemde ciddi derecede. Bazı insanlar animeler den korkar, bazı insanlar Stop-Motion animasyon türlerinden korkar, psikolojik bir korkudur bu rahatsız edicidir çok derinlerde bir yerlerde huzursuzluk verir insana, bende onlardan biriyim Pokemon haricinde izleyebildiğim tek anime Death Note oldu, sonra biraz alıştım ve Spirited Away’ı izledim ağır geldi.

Konumuza dönelim hiçbir animasyon filminden bu derece etkilenmemiştim çünkü alışıla gelmiş Motion Teknolojisiyle yapılan animasyon filmler; bir Buz Devri mesela Ya da Bir Shrek gibi felan olur, mutluluk verir gözleri doldurur, gülümsetir. Ejderhanı Nasıl Eğitirsini izleyip bende bir ejderha istiyorum diyen çok kız tanıdım mesela.

Ama bu film başka yayında ve yapımda emeği geçen herkesin Allah belasını versin ne gerek vardı böyle bi pisliğe.Filmin sonunda mesaj açık ve net Tanrı yok! tanrılar yok! bi gerçek yok! sevişin gitsin! diyor resmen. Yapacağınız felsefeye …..

sausage-3

ALINTIDIR:

Sosis Partisi uzun süredir beklediğim, merak ettiğim bir yapımdı. Öncelikle umduğum ile bulduğum çok farklı oldu. Tabir-i caiz ise alt metinlerinin daha sıradan olacağı, ”çerezlik” bir film beklerken, derin felsefi ögeler taşıyan bir film ile karşılaştım. En özet hali ile bir ateistin gözünden Tanrı ve Din eleştirisi yapılmış. Bunu yaparken kullandıkları konsepti sevdim. Eğer diyaloglar bu kadar gereksiz ve terbiyesiz olmasaydı ve yine özellikle bazı +18 sahneler daha yumuşak, herkesin izleyebileceği tarzda olsaydı, bana kalırsa çok daha kaliteli bir film olabilirdi.

Konu çok derin… İnsan/din-tanrı ilişkisi alışveriş malzemeleri/insan modellemesi ile eleştirilmiş. Dünyevi arzularımızı sonuna kadar yaşayıp bu Dünya’nın tadını çıkarmak mı? Yoksa Öteki tarafa inanıp kendimizi sınırlamak mı? Dinler insan uydurması mı? Gibi soruları daha öncede bahsettiğim gibi bir ateistin gözünden eleştiren, modelleyen ancak felsefi derinliğini gereksiz esprileri, cinsel sahneleri ile bozan bir film.

Belki Din felsefesi derslerinde uğruna essay yazılacak konulu bir yapım çöpe atılmış. Yine de benim gibi çok merak edenler bir şans verebilir filme. Ancak animasyon olmasına rağmen kesinlikle +18 bir film olduğunu unutmayın. Ülkemizde vizyona girmesi yasaklanan filmlerden. Bazı sahneleri gerçek oyuncularla gerçek mekânlarda çekseler porno olurdu. O derece diyorum. İyi seyirler!


 screenshot_1


screenshot_4


sosis-partisi-izle-1

 

 

About sinekolog

sinekolog

Check Also

swiss-army-man-quad-poster

Çakı Gibi (Swiss Army Man) 2016 yorum

WTF MAN?!?!? Yazar ve yönetmen koltuğunda Daniel Scheinert ve Dan Kwan türevi absürd komedi filmleri çıkarmış iki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir